Sektori brodogradnje, prometa i RTV emitiranja i dalje su najveći »gutači« državnih potpora, dok su potpore koje bi podigle konkurentnost gospodarstva i dalje u drugom planu. Prema podacima iz Godišnjeg izvješća o državnim potporama za 2009. godinu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), predstavljenog u ponedjeljak, sektor prometa prošle je godine dobio 1,3 milijarde kuna potpora, 10 posto manje nego 2008. godine. Pritom je najveći dio kolača otišao Hrvatskim željeznicama, gotovo 710 milijuna kuna. Brodogradnji je lani dodijeljeno 1,15 milijardi kuna, čak 40 posto manje nego godinu ranije. Od tog iznosa, 880 milijuna kuna čine državna jamstva, a 283 milijuna kuna su izravne subvencije. U iznos nisu uračunata protestirana jamstva od 2,2 milijarde kuna. Podaci za 2010. će pokazati mnogo manji iznos potpora brodogradnji, jer je ove godine i mnogo manje novih naručenih brodova u knjizi narudžbi domaćih škverova.
Sektori brodogradnje, prometa i RTV emitiranja i dalje su najveći »gutači« državnih potpora, dok su potpore koje bi podigle konkurentnost gospodarstva i dalje u drugom planu.
Prema podacima iz Godišnjeg izvješća o državnim potporama za 2009. godinu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), predstavljenog u ponedjeljak, sektor prometa prošle je godine dobio 1,3 milijarde kuna potpora, 10 posto manje nego 2008. godine. Pritom je najveći dio kolača otišao Hrvatskim željeznicama, gotovo 710 milijuna kuna.
Brodogradnji je lani dodijeljeno 1,15 milijardi kuna, čak 40 posto manje nego godinu ranije.
»Od tog iznosa, 880 milijuna kuna čine državna jamstva, a 283 milijuna kuna su izravne subvencije. U iznos nisu uračunata protestirana jamstva od 2,2 milijarde kuna«, kazala je Olgica Spevec, predsjednica Vijeća AZTN-a. Spevec smatra da će podaci za 2010. pokazati mnogo manji iznos potpora brodogradnji, jer je ove godine i mnogo manje novih naručenih brodova u knjizi narudžbi domaćih škverova. Potpore RTV emitiranju 2009. su »pojele« 1,13 milijardi kuna, odnosno trećinu ukupnih sektorskih potpora, dok je 2008. na te potpore utrošeno malo više od milijarde kuna.
Najmanji iznos od 2,2 milijuna kuna dodijeljen je sektoru proizvodnje čelika. Spevec je objasnila kako je to ustvari iznos plaća koji je Hrvatski fond za privatizaciju isplatio radnicima Željezare Split nakon povlačenja poljskog Zlomrexa.
S druge strane, potpore za horizontalne ciljeve koje se troše na istraživanje i razvoj, zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, potpore malim i srednjim poduzetnicima te potpore za usavršavanje i zapošljavanje lani su iznosile 658,5 milijuna kuna. To je 0,7 posto manje nego 2008. i 1,5 posto manje nego 2007. godine. U ukupno dodijeljenim potporama teškim 8,7 milijardi kuna, udjel horizontalnih potpora iznosi tek 7,6 posto. Iako je taj udjel porastao za 0,6 posto u odnosu na 2008. godinu, za ilustraciju Europska je unija prošle godine na potpore u industriji i uslugama utrošila 73 milijarde eura, a od toga je 80 posto otišlo za horizontalne potpore.
Osim potpora u zaštiti okoliša, koje su porasle s 37,2 milijuna na 64,6 milijuna kuna, te potpora malim i srednjim poduzetnicima koje su porasle 32,5 posto na 228,3 milijuna kuna, sve ostale vrste potpora u toj kategoriji bilježe pad.
»Horizontalne potpore su u padu, a jedino one mogu povećati konkurentnost i efikasnost gospodarstva. Dok se one ne povećaju, nećemo svjedočiti snažnijem rastu BDP-a i većem zapošljavanju«, ocijenila je Spevec. U kategoriji horizontalnih potpora prošle je godine uvedena i potpora podupiranja pristupa financiranja u krizi na koje je utrošeno 93,6 milijuna kuna. Riječ je o potpori temeljenoj na tri programa HBOR-a o poticajnoj kamatnoj stopi te programima poticanja konkurentnosti Ministarstva gospodarstva te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
»Ovakve potpore bit će dodjeljivane i tijekom 2011. godine«, najavila je Spevec. Što se tiče ukupnih državnih potpora, nastavljen je pozitivan trend smanjivanja njihova iznosa, ali i udjela u BDP-u, istaknula je Spevec. Lani su dodijeljene potpore ukupno vrijedile 8,7 milijardi kuna, 870 milijuna kuna manje nego 2008. godine. Pritom je udjel u BDP-u iznosio 2,6 posto, nasuprot 2,8 posto u 2008. godini. Drugim riječima, svaki je stanovnik Hrvatske lani za potpore dao 1975 kuna. Bez poljoprivrede, ribarstva i prometa ukupne potpore dosegnule su 3,7 milijardi kuna, što je 1,1 posto BDP-a. Od tih 3,7 milijardi kuna, gotovo 61 posto je otišao na subvencije, 28 posto na izračunate državne potpore u jamstvima, a 10 posto na porezna oslobođenja, izuzeća, oprost poreza i doprinosa te olakšice.
Uskoro mišljenje o ugovoru HEP-a, TLM-a i Aluminija
»Potkraj rujna zaprimili smo zahtjev za mišljenjem o ugovoru između HEP-a, šibenskog TLM-a i mostarskog Aluminija. Radimo na njemu i uskoro ćemo objaviti mišljenje«, najavila je Olgica Spevec, predsjednica Vijeća AZTN-a. Što se tiče restrukturiranja TLM-a, to je već složenija priča jer treba ispitati potpore dodijeljene unatrag tri godine.
»Najspornije će biti utvrđivanje je li TLM preko tog ugovora koristio potpore«, dodala je Spevec. Na pitanje hoće li novi investitor trebati sudjelovati u restrukturiranju TLM-a, Zlatan Janeš, direktor sektora za državne potpore AZTN-a, naglasio je da novi investitor mora sudjelovati s 50 posto troškova.